Aktualności

A-10 Thunderbolt pozostanie w US Air Force

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) zawiesiły na czas nieokreślony plan wycofania ze służby samolotów A-10 Thunderbolt. Powodem tej decyzji jest agresja rosyjska na Ukrainie oraz wojna z ISIS (tj. tzw. Państwem Islamskim) w Syrii i Iraku.

A-10 jest od wielu lat podstawowym samolotem szturmowym bliskiego wsparcia USAF. Planowano zastąpienie go maszynami F-35, ale z uwagi na jego unikatowe zdolności takie jak np. duża siła ognia – np. 30mm działko Gatling’a wystrzeliwuje 3900 pocisków na minutę, zaś  pociski z rdzeniem ze zubożonego uranu są w stanie zniszczyć każdy, bez wyjątku czołg i przebić ściany i stropy wszelkich zabudowań.

A-10 posiada również możliwość przenoszenia szerokiego wachlarza innego uzbrojenia. Mocną stroną maszyny jest także, potwierdzone w praktyce, wytrzymałość i niezawodność konstrukcji. Maszyna ta może latać bardzo nisko nad ziemią (duża manewrowość na małych wysokościach), utrzymywać się w powietrzu bez tankowania przez długi okres czasu,  i przeprowadzać ataki w każdych warunkach atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że A-10 jest w stanie przeprowadzać zaskakujące ataki na kolumny pancerno-zmechanizowane, umocnienia, punkty dowodzenia, stanowiska p-lot. itp.

W zeszłym roku w ramach operacji NATO Atlantic Reslolve 12 maszyn A-10 zostało wysłanych do Europy.

 
Opis: Daniel Kasprzycki
Źródło: USAF stalls plans to retire A-10 Thunderbolt, www.airforce-technology.com
Fot. A-10 Thunderbolt II jednego z dywizjonów szturmowych USAF, www.airforce-technology.com


© 2021 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.