Aktualności

Amerykańska nowa broń hipersoniczna

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) realizują obecnie szeroko zakrojony program związany z poszukiwaniem, rozwojem i wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań składowych oraz projektów kompletnych systemów broni hipersonicznej i ultraszybkich statków powietrznych.

Projekt powstaje w kooperacji z wieloma podmiotami wojskowymi (np. Laboratorium Rozwoju Sił Powietrznych USA)  i cywilnymi (np. firma Integration Innovation). W projekcie bierze udział także NASA.

Realizowany pod auspicjami amerykańskiego Departamentu Obrony program rozwoju broni hipersonicznych obliczony jest na wiele lat. Skupia się on na 2 zasadniczych celach: zbudowaniu skutecznej broni hipersonicznej i takiegoż pojazdu do jej przenoszenia. Byłby to pojazd zdolny do poruszania się w przestrzeni okołoziemskiej. Prace nad nim mają zostać zakończone przed 2050 r. Programowi głównemu towarzyszy wiele innych powiązanych z nim rozwojowych programów uzupełniających.

Do podstawowych zalet broni hipersonicznej należą ogromny zasięg i prędkość oraz wysoki pułap operacyjny. Jej istotną cechą jest także wielka manewrowość. Nie ulega wątpliwości, że prace nad bronią hipersoniczną prowadzone są po to, aby takie statki powietrzne i przenoszona przez nie broń mogły pokonywać dzisiejsze i przyszłe systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Zdjęcie: Eksperymentalny, bezzałogowy samolot z silnikiem strumieniowym typu scramjet - Boeing X-51 Waverider (USAF)

Autor: Daniel Kasprzycki

Źródło: USA: szeroki program rozwojowy broni hipersonicznej, http://www.space24.pl


© 2022 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.