Aktualności

Global Hawki dla Japonii

Stany Zjednoczone sprzedadzą Japonii 3 drony typu  Q-4 Block 30 (I) Global Hawk. Razem z nimi do Japonii mają trafić zestawy ultranowoczesnych sensorów, sprzęt do obsługi naziemnej oraz dokumentacja techniczna. Umowa z USA przewiduje także szkolenie operatorów i personelu naziemnego.

Global Hawk to bezpilotowy statek powietrzny dalekiego zasięgu (22 278 km), mogący latać na dużych wysokościach (do 20 km), w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Może utrzymywać się w powietrzu przez 32 godziny.

Samolot ma bardzo wysokie zdolności ISR (tzn. wywiadowczo-operacyjno-rozpoznawcze; przykładowo maszyna może w ciągu 24 godzin rozpoznać/skontrolować obszar o powierzchni ok. 750 000 km²) dzięki  rozbudowanym zestawom sensorów i ma pomóc Japonii w uzyskiwaniu informacji, rozpoznaniu  i wykrywaniu ewentualnych regionalnych zagrożeń.

US to supply Global Hawk UAVs to Japan in a $1.2bn deal, www.airforce-technology.com.

Bezzałogowy statek powietrzny Northrop Grumman RQ-4 Block 10 Global Hawk. Japonia chce zakupić 3 tego typu drony (z tym, że w nowszej wersji Block 30). Mają one być wyposażone w różne najnowsze zestawy radarów i czujników (www.northropgrumman.com).


© 2022 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.