Aktualności

Kansai, czyli port lotniczy na sztucznej wyspie

Międzynarodowy port lotniczy Kansai jest największym na świecie lotniskiem zbudowanym na … sztucznej wyspie. Dokładnie tak, to nie pomyłka!

Wzrost przewozów lotniczych na lotnisku Itami w Japonii spowodował, że nastąpiło zapotrzebowanie na kolejny port lotniczy, niestety na lądzie nie było takiej możliwości. Przedstawiono więc dwa pomysły – likwidacja jednej z otaczających Japonię gór lub stworzenie wyspy na morzu. Utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa było łatwiejsze przy opcji drugiej. Zdecydowano więc, że w odległości 5 kilometrów od brzegu, gdzie morze ma około 20 m. głębokości czyli w zatoce Osaka powstanie sztuczna wyspa, a na niej lotnisko.


Budowanie wyspy zajęło 6 lat, następnym krokiem było postawienie terminalu. Jego budowa stała się przedmiotem konkursu międzynarodowego. Port lotniczy miał być na tyle nowoczesny, aby obsługiwać loty krajowe oraz zagraniczne w jednym budynku. Szczególnie trudnym do rozwiązania problemem było dla konstruktorów osiadanie podłoża pod wpływem ciężaru budowli. Nierówne obniżanie się terenu mogłoby spowodować osłabienie budowli. Wyjściem z tej sytuacji było umieszczenie pod kompleksem platform poziomujących, podtrzymujących poszczególne fragmenty portu lotniczego.

Jak każdy port, także i ten ma swoje mocne i słabe strony. Ponieważ w Zatoce Osaka często występują tajfuny i mocne wiatry korzystanie z pasów startowych jest bardzo utrudnione i zależne od pogody. Natomiast dużym plusem jest to, że tankowce podczas tankowania mogą podpłynąć bezpośrednio pod nabrzeże wyspy i tam przepompować paliwo do zbiorników mieszczących zapas nawet na tydzień czasu.

Jednym z ciekawszych pomieszczeń jest hall dla pasażerów czekających na odlot, liczący 1,8 km. Nigdzie nie robi się takich wolnych przestrzeni ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Nie mniej problem bezpieczeństwa pozostawał i dlatego wymyślono tzw. koncepcję kabin i wysp, a mianowicie: z obiektów największego ryzyka zagrożenia pożarem np. sklepy, czy lokale stworzono tzw. kabiny, umieszczając je pod zraszaczami i okapami pochłaniającymi dymy, natomiast w punktach o niskim ryzyku np. rzędy siedzeń, umieszczono na wyspach, czyli w takiej odległości od siebie, żeby uniknąć przeniesienia płomienia pomiędzy nimi.

Lotnisko posiada wszystkie obiekty i służby niezbędne dla utrzymania ruchu. Posiada swoje centrum recyclingu, ochronę lotniska, czy jednostkę monitoringu ruchu dojazdowego. Wprawdzie port lotniczy łączy z lądem stałym jedna droga, to dostać się na sztuczna wyspę można tak lądem, jak i morzem.
Lotnisko Kansai w tym roku otrzymało nagrodę  za najlepszy system odbioru bagażu.Zapraszamy do Galerii filmów - tym razem o International Airport on man-made island in Osaka Bay!!


© 2021 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.