Aktualności

Stany Zjednoczone znoszą embargo na handel bronią z Wietnamem

Pod koniec maja, wraz z wizytą prezydenta Barack’a Obamy w Wietnamie, zniesione zostało wieloletnie embargo na handel bronią z tym krajem. Jest to wyrazem coraz bardziej poprawiających się od kilku lat stosunków na linii Hanoi-Waszyngton. Wpływ na taki stan rzeczy ma również  ekspansjonistyczna polityka Chin, które Wietnam uznaje za wielkie zagrożenie. Zwłaszcza dotyczy to kwestii spornych obszarów na Morzu Południowochińskim. W tym wypadku interesy Wietnamu i USA są bardzo zbieżne.

W ciągu ostatnich lat Wietnam znacznie zwiększył wydatki na obronność. Wzrosły one z 1 mld USD w 2004 r. do 3,4 mld USD w 2013 r. Nadal stanowią one jednak niewiele ponad 2% PKB. Modernizacja sił zbrojnych jest bardzo pilna gdyż znakomitą większość wszelkiego typu sprzętu stanowią przestarzałe konstrukcje poradzieckie. W znacznym stopniu sytuacja ta dotyczy też lotnictwa wojskowego, które zarówno na współczesnym polu walki jak i w aspekcie deterencji odgrywa znaczącą rolę.

Już teraz wiadomo, że Wietnam jest potencjalnie zainteresowany zakupem kilkudziesięciu F-16 w starszych wersjach. Chodzi tu o maszyny wycofane ze służby i zmagazynowane w bazie Davis-Monthan w Tuscon w Arizonie – największym na świecie składowisku samolotów, popularnie zwanym Boneyard (pol. park sztywnych, cmentarzysko). Samoloty te miałyby być  poddane upgrade’owi do wersji Block-52. Zniesienie embarga oznacza jednak także, że tradycyjny dostawca broni dla Wietnamu – Rosja – także podejmie walkę o ten rynek zbytu. Możliwe jest więc również, że Wietnam wybierze samoloty rosyjskie. Oczywiście pojawią się też i inni potencjalni kontrahenci.

W związku z napiętą sytuacją na Morzu Południowochińskim na pierwszym planie jest zakup samolotów patrolowych. Już teraz MW Wietnamu operuje 6 samolotami typu Viking Air DHC-6 Twin Otter prod. kanadyjskiej, które zostały dostarczone w 2014 r. w wersji Guardian 400 (rozpoznanie morskie). Samoloty te są wyposażone w radar rozpoznania morskiego prod. izraelskiej IAI-Elta EL/M-2022 oraz głowicę optoelektroniczną MiniPOP day/night. Wietnam jest także zainteresowany możliwością zakupu zmodernizowanych maszyn P-3C Orion (chodzi o starsze, używane wersje „odmłodzone” do nowych standardów) i/lub  Airbus Military C295 Persuader.

Decyzje rządu wietnamskiego poznamy w nadchodzących miesiącach. 

 


Autor: Daniel Kasprzycki
Zdjęcie: Śmigłowiec szturmowy Mi-24A w barwach wietnamskich (Wikimedia Commons)
Źródło: U.S. Lifts Arms Embargo on Vietnam, www.ainonline.com


© 2024 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.