Aktualności

USAF otrzymały 6 zmodernizowanych bombowców B-52 Stratofortress

Boeing dostarczył Siłom Powietrznym USA 6 zmodernizowanych bombowców B-52. Głównym przedmiotem prac modernizacyjnych była komora bombowa samolotu, a konkretnie wymiana strategicznego rotacyjnego wyrzutnika bomb na nowoczesny rotacyjny wyrzutnik konwencjonalny.

Nowy wyrzutnik zwiększy możliwości zastosowania samolotu, gdyż umożliwi przenoszenie całej gamy najrozmaitszego uzbrojenia - i to w większej niż dotychczas ilości - w zależności od zapotrzebowania. Po raz pierwszy bombowiec będzie mógł także przenosić uzbrojenie nakierowywane za pomocą GPS, w tym najnowocześniejsze pociski JASSM-ER.

B-52 wszedł do służby w 1955 r. i po licznych modyfikacjach ma w niej pozostać co najmniej do 2050 r., lub nawet dłużej. Jeśli tak się stanie, będzie to absolutny rekord w historii aeronautyki.

 Opis: Daniel Kasprzycki
Źródło: USAF receives six upgraded B-52 Bombers from Boeing, www.airforce-technology.com
Fot. B-52H Stratofortress po przejściu kolejnych modernizacji, pozostanie w służbie co najmniej do 2050 r. Wówczas najprawdopodobniej zostanie najdłużej użytkowanym samolotem w historii lotnictwa. „Sto lat B-52!” Na zdjęciu B-52H w towarzystwie holenderskich F-16, www.theaviationist.com


© 2022 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.