Rzetelne Artykuły

Najmniejsze siły powietrzne w NATO cz. IV

Republika Czeska
Czeskie Siły Powietrzne (Vzdušné síly Armády České republiky) dzierżą tradycje Czechosłowackich Sił Powietrznych, powstałych zaraz po rozpadzie monarchii austrowęgierskiej i uzyskaniu przez Czechosłowację niepodległości -  co nastąpiło w 1918 r.

W latach 20. XX w. lotnictwo czechosłowackie opierało się głównie na samolotach licencjonowanych1, ale stosunkowo szybko rozwijał się także rodzimy przemysł lotniczy. Już w latach 30. XX w. czeski koncern Aero, zlokalizowany w Pradze w dzielnicy Vysočany, stał się znany w Europie dzięki zaprojektowaniu wielu udanych typów samolotów. Do najważniejszych z nich należał bez wątpienia dwupłatowy myśliwiec Avia B-534, który stał się podstawowym samolotem myśliwskim czechosłowackiego lotnictwa. Obok koncernu Aero, powstał także koncern Letov, który pod koniec lat 30. XX w. , zatrudniał już ponad 1200 pracowników. Aneksja Czechosłowacji przez nazistowską III Rzeszę, przerwała ten okres istnienia czechosłowackiego lotnictwa.

Mimo aneksji Czechosłowacji, wielu pilotów uciekło na zachód – do Anglii i Francji – chcąc kontynuować walkę z Niemcami. Przykładowo w brytyjskim RAF-ie walczyły aż 4 czechosłowackie dywizjony (310.,311.,312.,313.). Czescy lotnicy walczyli np. u boku Anglików, Polaków i lotników innych narodowości, w powietrznej Bitwie o Anglię jaka rozegrała się latem 1940 r. na obszarem wysp brytyjskich. Później walczyli na froncie zachodnim II w. ś. Po zakończeniu wojny w maju 1945 r., wspomniane dywizjony powróciły do Czechosłowacji, stając się zalążkiem jej odradzającego się lotnictwa.

Po wojnie Czechosłowacja znalazła się w orbicie wpływów radzieckich i w 1955 r. przystąpiła do Układu Warszawskiego. Jej lotnictwo wojskowe używało samolotów produkcji radzieckiej, stosowało także radziecką taktykę i doktrynę wojenną. Trzon lotnictwa myśliwskiego i szturmowego Sił Powietrznych Czechosłowacji w okresie zimnowojennym stanowiły samoloty konstrukcji Mikojana-Guriewicza. W latach 60. i 70 XX w. były to takie samoloty jak Mig-15, MiG-19 oraz MiG-21F oraz (lata 70.) MiG-23. W latach 80. XX w., Czechosłowacja przyjęła na uzbrojenie samoloty typu MiG-29.    

Czechosłowackie lotnictwo wojskowe znajdowało się u szczytu swej potęgi pod koniec lat 80. ubiegłego stulecia. Całość OPL Czechosłowacji (samoloty i  instalacje naziemne, radary, stanowiska p.-lot.) podlegała dowództwu 10. Armii Powietrznej, której Kwatera Główna mieściła się w miejscowości  Hradec Králové. 10. Armia miała 2 dywizje lotnicze w skład których wchodziło m. in.: 6 pułków myśliwskich i myśliwsko-szturmowych, 2 pułki rozpoznawcze, 2 pułki transportowe, 2 pułki szkolne oraz 2 pułki śmigłowców.

Rozpad Czechosłowacji na Czechy i Słowację w 1993 r. doprowadził do podziału sił lotnictwa wojskowego pomiędzy obydwa kraje, a także ich poważną redukcję, zarówno ze względu na koszty utrzymania jak i nową sytuację geopolityczną w Europie . Wycofano z użycia starzejące się i mocno wysłużone MiGi-23 (1994 r.). Niewielką liczbę MiGów-21 i MiGów-29 pozostawiono w służbie do czasu wyboru nowego podstawowego samolotu wielozadaniowego, którym ostatecznie okazał się szwedzki JAS-39 Gripen (2002 r.).

Czechy stały się członkiem NATO w roku 1999, co doprowadziło do dalszej reorganizacji lotnictwa wojskowego pod względem zarówno strukturalnym jak i doktrynalnym. Reforma lotnictwa została ostatecznie ukończona 30 czerwca 2013 r. 1 lipca ustanowiono Kwaterę Główną Czeskich Sił Powietrznych w Pradze, z generałem brygady Liborem Štefánikem jako dowódcą.

Zestawienie statków powietrznych Sił Powietrznych Czech przedstawia się następująco:
1. Samoloty (liczba sztuk):   SAAB JAS-39 Gripen C – 12, SAAB JAS-39 Gripen D – 2, L159 A – 19, L159T – 4, L-39 – 8, L 410 – 2, C295 – 4, KC-390 – 2 zamówione, L-410 – 6, Jak-40 – 1.
2. Śmigłowce (liczba sztuk): Mi-2 – 2, Mi17/171 – 27, Mi-24/35 – 15, W3 Sokół – 10.
Kwaterze Głównej Czeskich Sił Powietrznych podlegają 3 Bazy Sił Powietrznych: 21. Baza Lotnictwa Taktycznego „Zvolenská” w Čáslavie4, 22. Baza Śmigłowcowa „Biskajská” zlokalizowana w Náměšť nad Oslavou5  i 25. Baza Transportowa im. T. G. Masaryka6 zlokalizowana na obszarze Praga-Kbely7. Podobnie jak w wielu innych armiach, dowództwu lotnictwa wojskowego podlegają także jednostki obrony przeciwlotniczej. Czesi dysponują jedną taką jednostką – jest to 25. Pułk Obrony Powietrznej „Tobrucký” którego macierzystą bazą są Strakonice. Pułk składa się z 2 batalionów rakietowych zestawów p.-lot., z których jeden (251.) jest uzbrojony w 4 samobieżne baterie 2K12 Kub (SA-6 Gainful) zaś drugi (252.) posiada 2 samobieżne baterie 9K35 Strieła-10 (SA-13 Gopher) oraz 2 baterie szwedzkich naprowadzanych laserowo zestawów p.-lot. typu RBS-70.

Siłom Powietrznym podlega także 26. Pułk Dowodzenia Kontroli i Nadzoru Przestrzeni Powietrznej zlokalizowany w rejonie Stará Boleslav. Podlegają mu 3 bataliony8 oraz kilka stanowisk radarowych.

Słowacja
Słowackie lotnictwo powstało po raz pierwszy w roku 1939 r., po aneksji Czechosłowacji przez III Rzeszę Niemiecką i utworzeniu na części jej terytorium marionetkowego państwa słowackiego pod rządami księdza Jozefa Tiso. Słowackie jednostki lotnicze, niezbyt liczne, ale uzbrojone w nowoczesne niemieckie samoloty, wzięły udział w walkach z ZSRR na froncie wschodnim II wojny światowej. Zajmowały sie także obroną przestrzeni powietrznej Słowacji. Lotnictwo słowackie zostało rozwiązane jesienią 1944 r. Przyczynami były braki sprzętowe, liczne dezercje i udział słowackich wojsk w antyniemieckim powstaniu9. Po wojnie Słowacja na powrót stała się częścią państwa czechosłowackiego.

1 stycznia 1993 r. nastąpiło oficjalnie rozwiązanie Czechosłowacji i podział tego państwa na Czechy i Słowację. Siły powietrzne zostały podzielone w stosunku 2:1 na korzyść Czechów. W równomierny sposób podzielono jedynie flotę samolotów MiG-29 – obydwa nowopowstałe państwa otrzymały po 20 maszyn. Wraz z wycofywaniem przestarzałych samolotów innych typów, wkrótce stały się one na kilka lat podstawowymi samolotami myśliwskimi.
W II połowie lat 90. ubiegłego wieku tempa nabrał proces reorganizacji Słowackich Sił Powietrznych (Vzdušné sily Ozbrojených síl Slovenskej republiky). Zmieniono radziecki pułkowy system organizacji sił powietrznych na zachodni z podziałem na skrzydła i dywizjony. W latach 2000-2002 wycofano całkowicie ze składu Słowackich Sił Powietrznych samoloty typów Su-22, Su-25 oraz MiG-21. Ostatnim etapem reformy lotnictwa wojskowego był wybór nowego podstawowego samolotu wielozadaniowego. 28.07.2014 r. Ministerstwo Obrony Słowacji potwierdziło, iż będzie to szwedzki Saab JAS-39 Gripen.

Aktualnie stan ilościowy lotnictwa słowackiego przedstawia się następująco:
1. Samoloty (ilość sztuk): MiG-29 – 8, Aero L-39 – 10, L-410 – 7 (1 rozpoznawczy i 6 transportowych), An-26 – 2, C-27J – 3 zamówione.
Słowacja posiada także 5  taktycznych bezzałogowych aparatów latających (UAV) prod. izraelskiej typu Elbit Skylark I. Wchodzą one w skład 5. Pułku Specjalnego Przeznaczenia, który podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Słowacji.
2. Śmigłowce (ilość sztuk): Mi-17 – 14, Mi-2 – 2.
Kwatera Głowna Słowackich Sił Powietrznych mieści się w Zvoleniu. Tu także mieści się Centrum Operacji Powietrznych, jednostki łączności, logistyczne, radiolokacyjne, rozpoznania powietrznego i walki elektronicznej oraz łączności i zarządzania kadrami. Kwaterze Głównej podlegają 3 Skrzydła Lotnicze i Rakietowa Brygada Obrony Przeciwlotniczej. W Vilkanowá stacjonuje batalion łączności. Od 01.11.2005 r. dowódcą Sił Powietrznych jest gen. bryg. Juraj Baránek10.

Skrzydło Transportowe stacjonuje w bazie Malacky-Kuchyňa. W jego skład wchodzą 2 eskadry wyposażone w samoloty An-26 i L-410. Skrzydło Mieszane stacjonuje w Sliaču. W jego skład wchodzi 1. Dywizjon  latający na MiGach-29 oraz 2. Dywizjon operujący na maszynach szkolno-bojowych typu L-39CM oraz L-39ZAM. Skrzydło Śmigłowcowe stacjonuje w Prešovie. Składa się na nie 1. Dywizjon Poszukiwawczo-Ratowniczy (SAR) oraz 2. Dywizjon Śmigłowców Transportowych. Brygada przeciwlotnicza w całości dysponuje sprzętem pochodzenia radzieckiego lub rosyjskiego. Składa się z 3 grup przeciwlotniczych z których: 1. Rakietowa Grupa Przeciwlotnicza (stacjonuje w Nitrze) ma na wyposażeniu samobieżne zestawy p.-lot. typu S-300 PMU (SA-10 Grumble), 2. Rakietowa Grupa Przeciwlotnicza (również stacjonuje w Nitrze) jest uzbrojona w samobieżne zestawy p.-lot. typu 2K12 Kub 2M (SA-6 Gainful) zaś 3. Rakietowa Grupa Przeciwlotnicza (stacjonuje w Pezinok) posiada zestawy S-125 Newa (SA-3 Goa)11.

Węgry
Powstanie lotnictwa węgierskiego datuje się na jesień 1918 r., kiedy to na zgliszczach dawnej monarchii austrowęgierskiej powstało wiele państw – w tym Węgry – które przystąpiły do budowy swoich sił zbrojnych. Węgrzy dysponowali śladowymi samolotami pozostałymi po Austro-Węgrzech, zaś ich lotnictwo nie prezentowało praktycznie żadnej wartości bojowej i wkrótce zostało rozwiązane, gdyż traktat z Trianon zawarty 04.06.1920 r. przez zwycięskie państwa Ententy z Węgrami, zabraniał im posiadania lotnictwa wojskowego i ograniczał liczebność armii węgierskiej do 35 000 żołnierzy. Kroki zmierzające do odbudowy sił powietrznych podjęto na szerszą skalę dopiero w 1936 r. Już w 1938 r. lotnictwo węgierskie liczyło 230 samolotów.

W okresie II wojny światowej Węgry pozostawały w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami. Lotnictwo węgierskie brało udział w walkach na froncie wschodnim. Używano popularnych typów samolotów niemieckich takich jak np. różne wersje myśliwców Messerschmitt Bf-109 i Focke-Wulf FW-190, samolotów szturmowych Junkers Ju-87 Stuka, czy tez bombowców taktycznych Ju-88. Używano także maszyn włoskich jak np. Fiat CR.42, Caproni Ca.135bis oraz samolotów rodzimej produkcji – były to m. in. maszyny rozpoznawcze  WM-21 Sólyom.
Jako sojusznik III Rzeszy, Węgry wyszły z II w. ś. pokonane. Traktat pokojowy z 1947 pozwalał im na posiadanie lotnictwa wojskowego w liczbie 90 maszyn z zastrzeżeniem jednak, że mogły to być jedynie maszyny myśliwskie i rozpoznawcze. Restrykcje zniesiono na początku lat 50. XX w. – co zaowocowało szybką rozbudową lotnictwa wojskowego.

Pierwszym samolotem odrzutowym Węgierskich Sił Powietrznych (Magyar Légierő) był MiG-15. Jeszcze przed wybuchem powstania węgierskiego (1956 r.) dołączyły do nich samoloty typu MiG-17 i Iljuszyn Ił-28. W 1956 r. Węgry dysponowały flotą ok. 700 samolotów wojskowych. W okresie Powstania Węgierskiego (październik-listopad 1956 r.) część jednostek lotniczych opowiedziała się po stronie powstańców i zaatakowała wkraczające na Węgry zgrupowania uderzeniowe wojsk radzieckich oraz w kilku przypadkach podjęła nawet walkę z radzieckim lotnictwem. Po stłumieniu powstania przez siły zbrojne ZSRR, węgierskie lotnictwo wojskowe zostało zdemobilizowane, zaś obronę powietrzną terytorium Węgier przejęło lotnictwo radzieckie.

Odrodzenie SP Węgier nastąpiło dopiero w latach 60. XX w., wraz ze stabilizacją sytuacji politycznej wewnątrz kraju. Wkrótce na ich uzbrojenie trafiły MiGi-21. W 1979 r. w lotnictwie węgierskim pojawiły się samoloty MiG-23, zaś w latach 80. śmigłowce szturmowe Mi-24 oraz samoloty szturmowe Su-22. Flotę transportową tworzyła mieszanina konstrukcji czechosłowackich i radzieckich – samoloty typu Antonow An-24, An-26 oraz L-410 Turbolet. Uzupełniały je śmigłowce Mi-2 i Mi-8.

Po upadku komunizmu i rozwiązaniu Układu Warszawskiego wraz ze zmianą sytuacji w Europie okazało się, że utrzymywanie licznego lotnictwa wojskowego nie ma polityczno-militarnego uzasadnienia i dodatkowo jest nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Węgierskie siły zbrojne – w tym i lotnictwo wojskowe – dotknęły poważne zmiany, a co za tym idzie redukcje stanu osobowego i parku maszynowego. Starsze i mocno zużyte typy samolotów zezłomowano lub sprzedano innym państwom. Część trafiła do muzeów lotnictwa.

W czerwcu 1993 r. Węgry podpisały z Rosją umowę na dostawę 22 myśliwców MiG-29, które były do 2002 r. podstawowymi samolotami myśliwskimi Węgierskich SP. W 1999 r. Węgry przystąpiły do NATO wraz z Polską i Czechami. Wówczas zapadła decyzja o konieczności wyboru, w ramach programu modernizacji sił zbrojnych, nowego samolotu wielozadaniowego dla lotnictwa wojskowego. W listopadzie 2001 r. podpisano ze Szwecją umowę na leasing 14 samolotów Saab JAS-39 Gripen12, które zastąpiły MiGi-29 w roli podstawowego samolotu wielozadaniowego. Ostatnie MiGi-29 zostały wycofane ze służby w 2010 r. Jako ciekawostkę warto też zaznaczyć, że od roku 2009 w bazie w Pápa stacjonują trzy Boeing C-17 Globemaster III, noszą one oznaczenia Węgierskich Sił Powietrznych, a są wykorzystywane wspólnie przez kraje NATO z programu Strategic Airlift Capability13.

Aktualnie w Węgierskich SP służą samoloty Saab JAS-39 Gripen w liczbie 14 oraz 4 samoloty transportowe An-26. Węgry posiadają także  8 śmigłowców Mi-8 i 7 Mi-17. Liczbę te uzupełnia 9 izraelskich taktycznych bezzałogowych aparatów latających Elbit Skylark I oraz 3 śmigłowce szkolne Robinson R44 produkcji USA.

Pod względem strukturalnym, całość niewielkiego lotnictwa wojskowego rozdzielono pomiędzy 2 bazy lotnicze. W BSP  w Kecskemécie stacjonuje 59. Taktyczne Skrzydło Myśliwskie „Szentgyörgyi Dezső” – 2 taktyczne eskadry myśliwskie (JAS-39 Gripen) i eskadra transportowa (An-26). W BSP14 w Szolnok stacjonuje z kolei 6. Pułk Śmigłowców „Szolnok”, skupiający całą flotę węgierskich śmigłowców wojskowych. Węgierskim SP podlega także batalion logistyczny oraz 12. Rakietowa Brygada Obrony Przeciwlotniczej. Jest ona uzbrojona w zestawy samobieżne typu 2K12 Kub (SA-6 Gainful) oraz francuskie Mistral zamontowane na ciężarówkach Unimog. Posiada także ręczne rakietowe zestawy p.-lot 9K32 Strzała-2 (SA-7 Grail) oraz 9K38 Igła (SA-16 Gimlet). OPL dysponuje także radarem dalekiego zasięgu typu 36D6 Tin Shield, zmodernizowanym z użyciem podzespołów węgierskich. http://bezpiecznelotnisko.pl/index.php/artykuly/87-najmniejsze-sily-powietrzne-w-nato-cz-iv 

Autor: Daniel Kasprzycki
1.    Czech L-159s: Cheap to Good Home, http://www.defenseindustrydaily.com
2.    European Defence Information, http://www.armedforces.co.uk
3.    Global Security, www.globalsecurity.org
4.    Hngarian Air Frce, http://www.hunaf.hu
5.    Hungarian Gripen Pilots At Air Superiority 2015, http://www.gripenblogs.com
6.    IHS Jane’s 360, http://www.janes.com
7.    Ministry of Defence & Armed Forces of Czech Republic, http://www.army.cz/en
8.    Ministry of Defense Slovak Republic, https://www.mosr.sk
9.    Nedwick T., Cooper T., Siły powietrzne Świata od 1990 do dziś, Vesper, Poznań 2011
10.    Scramble, http://www.scramble.nl
11.    SLOVAKIA “WANTS GRIPEN” FROM 2016, http://airheadsfly.com
12.    Strategic Airlift Capability (SAC), http://www.nato.int/
13.    The Aviationist, http://theaviationist.com
14.    Vzdušné Sily Ozbrojených Síl Slovenskej Republiky, http://www.mil.sk
15.    World Air Forces 2015, Flightglobal Insight Special Report, Sutton 2015
Przypisy
1. Były to głównie samoloty pochodzenia brytyjskiego i francuskiego
2. Redukcje i zmiany dotknęły także lotnictwo transportowe i flotę śmigłowców.
3. Aktualnie Czesi wypożyczyli je (leasing) od Szwecji do 2027 r.
4. Stacjonują tu: 211. Dywizjon Taktyczny (to właśnie ta jednostka użytkuje czeskie Gripeny), 212. Dywizjon Taktyczny, 213. Dywizjon Szkolny oraz 2 bataliony logistyczne i bat. ochrony bazy.
5. Stacjonują tu: 221. Dywizjon Śmigłowców, 222. Dywizjon Śmigłowców oraz 2 bat. logistyczne,  bat. ochrony bazy i bat. wsparcia dowodzenia.
6. Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937) – pierwszy i najdłużej urzędujący prezydent Czechosłowacji po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 r.
7. Stacjonują tu: 241. Dywizjon Transportowy, 242. Specjalny Dywizjon Transportowy oraz 243. Dywizjon Śmigłowców. Siły te uzupełniają:  bat. wsparcia dowodzenia, bat. ochrony bazy, 2 bat. logistyczne oraz jednostka SAR, na której wyposażeniu są śmigłowce prod. polskiej typu W-3A Sokół.
8. Są to: Centrum Raportowania i Kontroli, Centrum Kontroli Lotnictwa Wojskowego oraz batalion Nadzoru Przestrzeni Powietrznej
9. Trwało ono na obszarze Słowacji od 29.08.1944 r. do 28.10.1944 r. Zostało stłumione przez wojska niemieckie.
10.  Ministry of Defense Slovak Republic, https://www.mosr.sk/the-air-force/
11. Tamże
12. Jednomiejscowych JAS-39C i 2 dwumiejscowe JAS-39D.
13. Strategic Airlift Capability, SAC – to program NATO w którym partycypuje 10 państw  NATO i 2 będące sygnatariuszami układu Partnerstwo dla Pokoju. Zakładał on zakup i współużytkowanie, wraz z pokryciem kosztów, 3 amerykańskich odrzutowych ciężkich samolotów transportowych typu Boeing C-17 Globemaster III, które każdy z uczestników programu wykorzystuje w zależności od zapotrzebowania, Strategic Airlift Capability (SAC), http://www.nato.int/cps/en/natolive/topics_50105.htm
14. Baza Sił Powietrznych.Zdjęcia:
1. Formacja czeskich lekkich samolotów szkolno-bojowych typu Aero L-159 ALCA (Fot. Czech Air Force).
2. Czeski samolot transportowy Airbus C295M (Fot. Airbus Military).
3. Słowacki MiG-29 w efektownym kamuflażu pikselowym - tzw. digital camo (Fot. Slovak Air Force).
4. Para węgierskich samolotów wielozadaniowych typu JAS-39 Gripen -  na pierwszym planie samolot jednomiejscowy w wersji C, a na drugim samolot dwumiejscowy w wersji D (Fot. gripenblogs.com).
5. Ciężki samolot transportowy Boeing C-17 Globemaster III stacjonujący na Węgrzech w ramach natowskiego programu Strategic Airlift Capability  (Fot. wingsandwheelshungary.blogspot.com).

© 2024 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.