Aktualności

Chiny aktywnie promują swoje drony

Na Międzynarodowych Targach Platform Bezzałogowych w Shenzen (ChRL) zaprezentowno największy bojowo-rozpoznawczy chiński UAV typu CH-5 RPA. Dron wzbudził zainteresowanie szczególnie wśród klientów bliskowschodnich – jak zapewnia jego producent - Chińska Akademia Aeronautyki Lotniczej. Pierwszym klientem Chińczyków będzie najprawdopodobniej Irak, któremu tego typu sprzęt jest aktualnie niezwykle potrzebny z uwagę na wojnę z tzw. Państwem Islamskim, a który wykorzystuje już bojowo jeden statek tego typu w walkach w prowincji Anbar.

Chiński dron jest większy (rozpiętość skrzydeł 20m) i ma potężniejszy udźwig niż podobne jemu rozmiarami konstrukcje. Jego masa startowa wynosi 3000 kg i może przenosić 900 kg ładunków (dodatkowe oprzyrządowanie i uzbrojenie). Jest w stanie utrzymywać się w powietrzu 40 godzin, zaś jego maksymalny pułap to 10 000 m. CH-5 jest tez przystosowany do instalowania na nim najnowocześniejszych zaawansowanych systemów radarowych.

 
Opis: Daniel Kasprzycki
Źródło: China eyes export market for its CH-5 Rainbow RPA, www.airrecognition.com
Fot. CH-5 to przedstawiciel rodziny najnowszych chińskich dronów. Już krótko po premierze owe statki powietrzne wzbudziły duże zainteresowanie potencjalnych klientów, www.yp.scmp.com


© 2020 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.