Aktualności

Sukces eksportowy samolotów Rafale

Francuski koncern Dassault Aviation ma się czym pochwalić – produkowane przez niego samoloty wielozadaniowe Rafale odniosły w tym roku sukces eksportowy zwyciężając w kilku krajach konkursy na samolot wielozadaniowy. W tym roku DA podpisał umowę na dostawę 36 maszyn do Indii, 24 do Egiptu oraz 24 do Kataru.

Rafale jest określany przez DA  jako maszyna omni rôle, czyli nadająca się do każdego rodzaju zadań, w przeciwieństwie do myśliwców wielozadaniowych, które mają z reguły rolę pierwszoplanową czyli myśliwca i drugoplanową np. taką jak samolot szturmowy/bombowy czy bezpośredniego wsparcia.

Prototyp Rafala został oblatany w połowie lat 80. XX w., zaś do służby we Francuskich Siłach Powietrznych samolot wszedł pod koniec lat 90. Rafale może przenosić wiele najróżniejszych konfiguracji uzbrojenia, ma nowoczesną elektronikę i awionikę oraz bardzo dobre właściwości pilotażowe. Osiąga maksymalną prędkość 1,8 Ma i ma zasięg podstawowy rzędu 3700 km.

 
Opis: Daniel Kasprzycki
Źródło: Dassault enjoys further export success with Rafale, www.airforcesmonthly.com
Fot. Efektowne ujęcie, odnoszącego sukces eksportowy, francuskiego samolotu wielozadaniowego Dassault Rafale w locie nad piramidami w Gizie w Egipcie (www.pinterest.com).


© 2022 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.