Rzetelne Artykuły

Rolls-Royce at the airport apron. Trent 1000 - the three-shaft high bypass ratio engine (manufactured by Rolls-Royce) for Boeing 787

Rolls-Royce…kto kiedyś nie marzył o tym, by przejechać się samochodem tej marki. Tak, tak..  przejechać, bo przecież o zakupie nie ma mowy. Nieliczni będą, bądź mieli to szczęście i pojechali wynajętym na szczególną okazję Rolls-Roycem, ale dla większości, taka przejażdżka, wydaje się być niespełnionym marzeniem.

Niewielu z Was wie, że jednak mieliście okazję poruszać się po świecie właśnie dzięki silnikom Rolls-Royca i to dość często. Jak często? Tak często jak poruszacie się samolotami pasażerskimi typu Airbus A330, A340, A350, A380 czy Boeing 777 oraz 787.

Rolls-Royce oznacza jakość na najwyższym poziomie, udoskonalaną przez inżynierów od ponad 110 lat. Firma została założona przez Henry`ego Royce`a i Charlesa Rollsa w 1904 roku. Jak to się stało, że Rolls-Royce zaczął produkować napędy lotnicze? Paradoksalnie do wejścia  na rynek przyczyniła się pierwsza wojna światowa. Produkcja samochodów szybko rozszerzyła się o produkcję napędów lotniczych, kiedy to w 1914 roku, firma wyprodukowała swój pierwszy silnik lotniczy o nazwie Orzeł.

Dzisiaj firma Rolls-Royce plc jest drugim co do wielkości producentem na rynku silników lotniczych. W przypadku samolotów pasażerskich uważany jest za lidera, a zawdzięcza to rodzinie napędów lotniczych o nazwie Trent, używanych w samolotach pasażerskich Airbus oraz Boeing.

Napędy lotnicze to maszyny przepływowe, wykorzystujące przyrost prędkości strumienia powietrza przepływającego przez silnik. Silniki typu Trent działają na zasadzie połączenia silnika odrzutowego oraz turbinowego silnika śmigłowego. Są to tak zwane silniki dwuprzepływowe.

Przykładowo w Dreamlinerach montowane są dwuprzepływowe silniki Trent1000, o dużym stopniu dwuprzepływowości (tzw. silniki wentylatorowe). Posiadają one dwa współosiowe kanały przepływu powietrza. W następstwie jego budowy, strumień wypływający z wentylatora, dzielony jest na dwa, z których jeden przepływa przez kanał wewnętrzny, natomiast drugi przepływa przez kanał zewnętrzny o budowie pierścieniowej.

W przypadku Trent1000, stosunek strumienia przepływającego przez kanał zewnętrzny do strumienia przepływającego przez kanał wewnętrzny to aż 10:1. Podstawowe zespoły napędu, takie jak, sprężarka, komory spalania, turbina i dysze wylotowe umieszczone są w kanale wewnętrznym. Dostarczane przez wlot, wstępnie sprężone powietrze, kierowane jest na sprężarkę i dalej do komór spalania. Tam miesza się z paliwem lotniczym, które dostarczane jest przez wtryskiwacze. Mieszanka ta spala się w komorze spalania w sposób ciągły. Z komór spalania strumień kierowany jest na łopaty turbiny, skąd przepływa do dyszy wylotowej. Dzięki sprężarce możliwe jest uzyskanie pożądanego sprężu i natężenia przepływu powietrza. W silniku Trent1000 są aż trzy sprężarki, niskiego, średniego oraz wysokiego ciśnienia. W kanale zewnętrznym, umieszczony jest wentylator, który przetłacza dodatkową ilość powietrza. Pozwala to na uzyskanie większej masy czynnika roboczego, poprawiając sprawność silnika.

Ciągi uzyskiwane przez dwuprzepływowe silniki, są około 20-30% większe niż ciągi w napędach jednoprzepływowych. Cechą tego typu silników jest dość duża średnica wentylatora (wentylator Trent1000 ma aż 2,8 metra średnicy) wpływająca na opór czołowy samolotu oraz problemy aerodynamiczne, jednak zalety takie jak mniejsze zużycie paliwa, gwarantujące większy zasięg lotu, oraz względy ekologiczne, sprawiły, że głównie te silniki są obecnie stosowane w samolotach pasażerskich.

Analizując szczegółowo budowę silników lotniczych, można sobie wyobrazić jak bardzo jakość wykonania poszczególnych elementów w tych napędach jest istotna, wówczas każdy zrozumie, dlaczego to akurat firma Rolls-Royce plc odniosła na tym rynku taki sukces. http://bezpiecznelotnisko.pl/index.php/artykuly/162-rolls-royce-at-the-airport-apron-trent-1000-the-three-shaft-high-bypass-ratio-engine-manufactured-by-rolls-royce-for-boeing-787

Autor: Joanna Kołakowska

Biografia:
1. www.rolls-royce.com
2. The Jet Engine by Rolls-Royce PLC, Aerospace Group
3. S. Szczeciński, W. Balicki i inni, „Lotnicze zespoły napędowe”, cz.1, WWAT, 2009
4. W. Cheda, M. Malski, „Techniczny poradnik lotniczy”, WKiŁ, 1984

Fot. 1/2 Silnik trent 1000


© 2024 BL BezpieczneLotnisko. All Rights Reserved.